SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunacak kişiler, Pasaportlarının geçerlilik süresinin, Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmasına dikkat etmelidir.
Vesikalık fotoğrafın; beyaz arka fonda, rötuşsuz, 4,5 x 6 mm ölçülerinde ve güncel tarihte çekilmiş olması çok önemlidir. Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu, eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmalı; seyahat planını destekleyen evraklarla eşleşmesi çok önemlidir. Arabistan vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde doldurulmalıdır. Suudi Arabistan vizesi işlemlerine başlanabilmesi için Suudi Arabistan’dan kişi adına düzenlenmiş bir Davetiye mecburidir. Suudi Arabistan vize işlemleri için davetiye belgesi vize prosedürünün en önemli kısmını oluşturur, Suudi Arabistan vizesi için davetiye belgesi Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ait bilgi sistemine ve seyahat acentalarına e-mail veya faks yolu ile ulaştırılmaktadır.
 
ÖNEMLİ NOT 1: Suudi Arabistan Devleti’nde bulunan, aile, akraba veya iş ortağı ziyareti için kişinin Davetiye Belgesinin Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı onaylı hazırlanmış olmalıdır.
 
NOT 2: Suudi Arabistan ticari vize başvurusu için ise, Suudi Arabistan'daki firma tarafından resmi olarak hazırlanması gereken davetiye belgesi ve davet edilen kişi adına davet eden şirket tarafından hazırlanan Suudi Arabistan vize talep dilekçesi, yolcunun diplomasında belirtilen mesleğe göre hazırlanarak sunulmalıdır. Ayrıca Suudi Arabistan´a ticari amaçla davet eden şirket, vize başvuru sahibi adına Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından referans numarası almalı ve numaranın yazılı oldugu belgeyi başvuru sahibine göndermelidir.
 
Suudi Arabistan Vize Başvuru Öncesinde Bilinmesi Gerekenler
Suudi Arabistan'da ülke temsilciliği bulunan uluslar arası kuruluşların düzenledikleri toplantı veya konferanslara katılma amacıyla vize başvurusunda bulunacak kişilerin, Suudi Arabistan’a davet eden kuruluş tarafından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından davet edilen kişi adına izin alması gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu sözkonusu toplantılara katılacak kişilere ancak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından alacağı talimat uyarınca vize verilebilmektedir.
 
Yine 35 yaş altı bekâr bayanlarda Suudi Arabistan vize işlemlerine kabul edilmez. Suudi Arabistan’a ticari bir gerekçe ile gidecek olan 35 yaş altı iş kadınları ise Dış İşleri Bakanlığından çıkmış olan davetiye ile gidebilirlerken aynı zamanda eşinin veya kan bağı olan akrabalarının refakati üzerine vize alabilmektedirler.
 
50 yaş üstü yabancılara ise Suudi Arabistan çalışma vizesi verilmez. Yabancı firmaların, kuruluşların, temsilcilerine, iş adamları ve yatırımcılara ticari amaçlı Suudi Arabistan vizesi verilecektir.  Suudi Arabistan çalışma vizesi sahipleri ise 90 gün içerisinde oturum izni almaları zorunludur. İki ülke resmi pasaport sahipleri, 90 günü aşmama ön koşulu ile Suudi Arabistan vize işlemlerinden muaftırlar.odtülüler İngilizce Tercüman eryaman odtülülerYeminli Tercüme